Zastanawiałeś się kiedyś jak banki liczą zdolność kredytową? Nie wiesz, czy bank uzna, że stać Cię na spłatę kredytu? To prosta matematyka, zobacz sam. Wskazówki te dotyczą kredytów hipotecznych : )

Zsumuj wszystkie Twoje dochody jakie masz. Dodaj do nich dochody osób, które miały by być wpółkredytobiorcami, np. współmałżonka/partnera.

Następnie od tego odejmij:

  • Koszty utrzymania gospodarstwa domowego (ile miesięcznie wydajesz na jedzenie, ogólne funkcjonowanie) – musisz wiedzieć, że każdy bank ma swoje widełki uzależnione od tego w jak dużej miejscowości mieszkasz i ile osób jest w gospodarstwie domowym – inne koszty będą dla osoby samotnej, inne dla rodziny 4-osobowej, inne dla osób mieszkających w Warszawie, inne dla osób mieszkających w Poznaniu, a jeszcze inne dla kogoś kto mieszka w małym miasteczku – ale Ty sam wiesz, ile wydajesz i ile musisz mieć, aby swobodnie przetrwać miesiąc – przyjmij sobie taką kwotę jaką wiesz, że jest Ci niezbędna
  • Koszty utrzymania nieruchomości – ile wydajesz na czynsz i opłaty (tutaj tez każdy bank ma swoje widełki, uzależnione czy jest to dom czy mieszkanie, jak mieszkanie to ilu metrowe), możesz sobie przyjąć jakieś 7-10zł/m2, a dla domu ok 600zł lub więcej : )
  • Raty kredytów jakie płacisz – UWAGA jeśli spłacasz raty kredytu w walucie, bank uwzględni ok 120% twojej obecnej raty, ze względu na ryzyko zmieniającego się kursu waluty – w końcu wnioskujesz o kredyt długoterminowy, na kilka/kilkanaście lat, kurs się zmienia i rata twojego obecnego kredytu też ulega zmianie
  • Ok 5% wysokości karty kredytowej/limitu w koncie – NAWET JEŚLI Z NIEGO NIE KORZYSTASZ. To, że teraz z niego nie korzystasz, nie znaczy, że np. za 5 miesięcy czy za rok, z niego nie skorzystasz. Może trafi się miesiąc, ze będziesz potrzebował tego środka finansowania. Zatem moja rada – jeśli nie korzystasz, nie potrzebujesz – po prostu zamknij kartę kredytową/limit w koncie
  • Inne stałe zobowiązania: ubezpieczenia na życie, karnety – wszystko to, co co miesiąc schodzi z Twojego konta, a w szczególności to, co widać na wyciągach z konta – bank szczegółowo je analizuje

Dopiero to, co Ci zostanie może stanowić Twoją ratę, ale tak nie do końca….. Są jeszcze wskaźniki, które bank sprawdza, np. suma wszystkich  zobowiązań wraz z ratą wnioskowanego kredytu w stosunku do całkowitego dochodu nie może przekroczyć określonej wartości.

To wszystko jest dla Twojego bezpieczeństwa, abyś na pewno mógł spłacać ratę kredytu, o jaki wnioskujesz. Nie chodzi o to, abyś po prostu miał nieruchomość i przymierał głodem w nowym domu – chodzi tu o to, abyś się nim cieszył i aby przez te 10, 20 czy 30 lat potencjalnej spłaty kredytu, było Cię na niego stać.

Oczywiście każdy bank ma swoje procedury dot. danego źródła dochodu, aby w ogóle dochód ten wziął pod uwagę: wymagany staż pracy ogółem, wymagany staż pracy u danego pracodawcy, okres prowadzenia działalności itp. – ale o tym będzie oddzielny materiał.

Zastanawiasz się nad kredytem hipotecznym i chciałbyś poznać swoją zdolność kredytową – służę Ci pomocą : )

Related Post

Kredyt hipoteczny – co...

  Kredyt hipoteczny – najprościej rzecz ujmując jest to kredyt, którego...

Kredyt hipoteczny na własne...

Już masz cel – chcesz mieć własne M : ) i co teraz? Od czego zacząć? Są dwie...

Co powinieneś wiedzieć...

Marzysz o własnym domu…. Przeglądasz oferty, korzystasz z pomocy biur nieruchomości,...